Ústecké
Zelenenoviny.cz

Chomutov čistí jezírko ekologicky

14.7.2021 | město Chomutov

Bakterie v jezírkách vytvářejí biofilm, což je společenství mnoha druhů mikroorganismů žijící v symbióze. Biofilm primárně odebírá živiny z vody, obrůstá kameny, stěny jezírka. Pokud do jezírka dodáme dostatek vhodných bakterií, vytvoří se časem biorovnováha a jezírko zůstává čisté i bez chemických přípravků. Letos čištění bakteriemi vyzkoušeli i v Chomutově.


O betonové jezírko na Březenecké se nyní starají bakterie. „Tato ekologická metoda je v České republice osvědčeným řešením. V Chomutově ji zkoušíme poprvé a doufáme, že splní naše očekávání. Usazeniny bahna na dně jezírka se prostřednictvím bakterií dají snížit až o desítky centimetrů. Pokud nás metoda přesvědčí, tak ji v příštím roce aplikujeme na vyčištění jezírka v městském parku“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí Dagmar Mutinská.

Odbor životního prostředí zvažoval různá řešení, jak dostat usazeniny z půlhektarového jezírka. Jedním z nich byl i sací bagr, který odbahňoval Kamencové jezero. Nejvhodnější metodou se ukázala aplikace bakterií. „Speciální bakteriální směsí posypeme hladinu. Množství směsi určíme podle rozlohy vodní plochy a rozprašujeme ji celkem šestkrát. Při každé další aplikaci se dávka posypu snižuje,“ upřesnila Dagmar Mutinská. Předpokládaný úbytek dvaceti centimetrů usazenin v přepočtu na půl hektaru vodní plochy se rovná 1000mᶟ bahna. Kromě bahna a usazenin bakterie ve vodě redukují výskyt sinic, zelených řas a škodlivých plynů. Díky této ekologické metodě je stabilizován rozpuštěný kyslík a zvyšuje se průzračnost vody.

 

Redakčně upraveno

Zdroj: město Chomutov

Zdroj foto: Pixabay

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama