Ústecké
Zelenenoviny.cz

V Teplicích je hřiště pro venkovní finskou hru

19.10.2021 | město Teplice

Mölkky je finská vrhací hra s karelskými kořeny, která se na jihu Finska hraje od dob Vikingů. Mölkky je hra vhodná pro každého bez rozdílu věku, pohlaví a fyzické zdatnosti. Není potřeba žádné fyzické síly, úspěch je založen na kombinaci náhody a přesnosti házení. Vše, co potřebujete, je venkovní prostor - zahrada, park nebo trávník na návsi - pár přátel a sada kolíků. V Teplicích bylo pro tuto hru zbudováno veřejné hřiště. 


V Trnovanské ulici na sídlišti Šanov II, v místě za lékařským střediskem, vybudovalo statutární město Teplice hřiště na "finské kuželky" - hru mölkky. Slavnostně ho v sobotu 2.10. otevřeli primátor Hynek Hanza s náměstkem Jiřím Štáblem.

„Je to skvělá hra pro všechny nehledě na věk, navíc herní špalky lze koupit v každém hračkářství. A místní nadšenci pořádají pro zájemce veřejné tréninky každé pondělí a čtvrtek odpoledne.“ uvedl primátor Hynek Hanza.

Mölkky je finská házecí hra. O rozvoj této hry se velkou měrou zasadila finská společnost Tuoterengas, která od roku 1996 začala vyrábět mölkky sety a vytvořila ucelená pravidla, podle kterých se každoročně hraje i mistrovství světa. První ročník mistrovství se konal v roce 1997 a o čtyři roky později byla ve Finsku vytvořena Finská asociace hry mölkky (FIMA). V roce 2012 byl založen Český svaz mölkky, je členem FIMA.

 

Redakčně upraveno

Zdroj: město Teplice

Zdroj foto: město Teplice

 

 

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama