Ústecké
Zelenenoviny.cz

Zahrajte si hledačku na naučné stezce

28.4.2021 | NPCS

Šestikilometrová naučná stezka Česká silnice s jedenácti zastaveními vede od Vysoké Lípy do Zadních Jetřichovic. Turistům přiblíží stopy zanechané našimi předky za několik tisíciletí - pravěká sídliště, pracoviště lesních řemeslníků, zaniklou osadu Zadní Jetřichovice i památku na natáčení pohádky Pyšná princezna. Nyní si na této půl roku staré stezce můžete zahrát i hru s hledáním pokladu. 


Pokud jste ještě nestihli navštívit novou naučnou stezku Česká silnice nedaleko Vysoké Lípy, která byla slavnostně otevřena v loňském roce, máte možnost to letos napravit a ještě si k tomu zahrát během výletu hledačku za malým pokladem. Tato hra je také známá pod anglickým označením quest nebo questing.

Budete-li pozorně číst naučné tabule, sledovat okolí stezky a všímat si dobře exponátů, které jsou její součástí, určitě najdete všech 14 odpovědí na otázky týkající se historie zdejšího kraje, zajímavostí o lesních řemeslech nebo zvířat putujících krajinou v době pravěkých lovců.

Vyluštěná tajenka vám pak otevře cestu k pokladu, který je uschován v Zadních Jetřichovicích na konci naučné stezky. Podklady k hledačce si stáhněte na webu www.npcs.cz/quest nebo je najdete na začátku naučné stezky pod Šaunštejnem, kde jsou k dispozici i tužky, ale pro jistotu si s sebou vezměte i vlastní.

Hledačka je od začátku dubna už opět plně funkční, včetně závěrečného pokladu, který je vždy na zimu odstraněn, aby jej chlad a vlhko nepoškodily.

Hra začíná ve Vysoké Lípě na křižovatce pod Šaunštejnem a končí po 6 kilometrech v zaniklé osadě v Zadních Jetřichovicích, u hranic s Německem. Počítejte, že pěšky i s hledáním odpovědí Vám to bude trvat minimálně 3 hodiny, na kole o něco méně, asi tak 1,5 hodiny. Nezapomeňte, že se pak ještě musíte vrátit zpět, takže celkový čas bude mnohem delší. Trasa je vhodná také pro rodiny s kočárky nebo, s pomocí druhé osoby, i pro vozíčkáře. Hledačku samy snadno zvládnou děti druhého stupně a s pomocí rodičů i mladší děti.

Přejeme Vám příjemný zážitek ze hry a děkujeme, že vše zachováte v pořádku i pro další návštěvníky. Pokud zjistíte na stezce nebo u pokladu nějaké závady a problémy, dejte nám prosím vědět, ať to můžeme rychle napravit a zajistit bezproblémové fungování hledačky.

Kontakt: Jarmila Judová, j.judova@npcs.cz

 

Redakčně upraveno

Zdroj: NPCS

Zdroj foto: Pixabay

 

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama