Ústecké
Zelenenoviny.cz

Děti z mostecké ZŠ vysadily do Bíliny cejny, plotice a okouny

22.11.2017 | Ekolist.cz

vysazené rybyPřesně 425 kilogramů rybích násad vypustili do řeky Bíliny páťáci ze 4. Základní školy poblíž kostela Nanebevzetí panny Marie v Mostě. Odolné původní druhy ryb, především plotici obecnou, cejna velkého a okouna říčního, dodal Severočeský územní svaz Českého rybářského svazu.


Vysazení ryb zorganizoval a financoval Unipetrol. Ten s rybáři spolupracuje od roku 2010. Společně vypustili do vod Ústeckého kraje již přes pět tisíc kilogramů ryb. Informuje o tom Unipetrol.

„Letos se vysazování odolných rybích druhů do Bíliny konalo již podruhé. V dubnu jsme u příležitosti Dne Země vysadili do Bíliny 200 kilogramů ryb v Hostomicích. Nyní jsme vypustili 425 kilogramů ryb v Mostě. Celkem jsme za rybí násady v tomto roce zaplatili 50 tisíc korun,“ uvádí Pavel Sláma, ředitel pro ekologii skupiny Unipetrol.

Všechny vysazené ryby jsou typické pro daný charakter říčního toku. Plotice obecná, cejn velký a okoun říční vytvářejí v řece vyvážené společenství, které plní řadu ekologických funkcí. Především tvoří základ potravního řetězce. Zároveň jsou však i potěšením pro lovící rybáře. „Vzhledem k velikosti, které tyto druhy v řece Bílině dorůstají, pravděpodobně neskončí u někoho na talíři, ale jsou cenným úlovkem pro mladé začínající sportovní rybáře,“ vysvětluje Václav Jelínek, hospodář Severočeského územního svazu.

„Se zajištěním nových ryb to nebylo jednoduché, neboť nám velké množství těchto ryb zdecimovali kormoráni na chovných rybnících. Nakonec se však podařilo dohodnuté množství ryb zajistit,“ dodává Václav Jelínek. Přemnožení kormoráni velcí často snahy rybářů o obnovu rybí populace maří. Zejména na dolním toku řeky Bíliny v okolí Stadic, Lbína a Hostomic již byla zřejmá vyvážená populace ryb. Loňská tuhá zima však přivedla do tohoto nezamrzajícího úseku řeky velké množství kormoránů, kteří tuto populaci ryb zlikvidovali.

zdroj: ekolist.cz

Více informací najdete v rubrikách:Reklama