Ústecké
Zelenenoviny.cz

Historická Vápenka zachráněna

2.12.2019 | Lesy ČR

Vápenka je zřícenina závodu na výrobu vápna z poloviny 19. století. Spolu s přilehlým lomem se nachází v katastrálním území Háj u Loučné pod Klínovcem v okrese Chomutov a je od roku 1963 chráněna jako kulturní památka. Ačkoli se jedná o registrovanou a unikátní kulturní památku, kdysi monumentální historická vápenka byla ve velmi špatném technickém stavu, v roce 2004 se jedna z pecí zřítila. Nebyly zde patrné žádné známky zabezpečení stavby, chyběla i jakákoli forma informace pro návštěvníky. To se v květnu 2017 začalo měnit, Lesy ČR započaly s celkovou rekonstrukcí kulturní památky a ta byla nyní dokončena. 


Obě věže – jižní i severní - jsou staticky zajištěné, kamenné zdivo opravené a spáry konzervované. Klenby dozdil lomový kámen, stejně jako záklenky a odlehčovací oblouky. Severní věž stahují na několika místech železná táhla patrná na vnějším zdivu. Cihly tvoří stavební detaily otvorů, špalet a sdružených obloukových oken i plochých kleneb nad prvním podlažím. Pro vyzdívky pecí i táhel ve vyšších podlažích se využily struskové tvárnice a k ohnivzdorné vyzdívce pecí zase šamotové cihly. Vápenku nově lemuje kamenný chodník. Vše o historii i rekonstrukci se návštěvníci dozvědí z informačních tabulí umístěných v areálu, kde jsou také dva nové přístřešky. Jižní část věže vápenky chceme zpřístupnit veřejnosti. Vybudovali jsme tedy dřevěné schodiště se zábradlím a vnitřní pultovou střechu, uvedl Stanislav Liška, lesní správce z Klášterce z Lesů České republiky a dodal: S městem Loučná pod Klínovcem nyní jednáme o veřejném využívání objektu a prohlídkách s průvodcem.

Vápenec se těžil v lomu za vápenkou už v 18. století. Kulturní a technickou památku se dvěma pecemi a dalšími objekty vybudoval v první polovině 19. století šlechtický rod Buquoyů. Objekt svému účelu sloužil až do poloviny 20. let 20. století. Z historického parcelního protokolu známe i jeho plochu – deset čtverečních sáhů, podle rakouské měrné soustavy 36 metrů čtverečních.

Areál Vápenky je již nyní veřejnosti přístupný, slavnostní otevření však proběhne až na jaře 2020. Přijďte se podívat i Vy, areál leží na zelené turistické stezce, vedouicí z Háje do Kovářské. 

Redakčně upraveno

Zdroj: Lesy ČR

Zdroj  foto: Wikipedie - Marie Čcheidzeová 

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama