Ústecké
Zelenenoviny.cz

Litoměřice zapůjčují zdarma drtiče větví

2.11.2021 | město Litoměřice

Drtič promění hromadu odřezaných větví a jiného zahradního odpadu, který je příliš tvrdý na kompostování, na hrodmádku třísek, ideální pro kompost nebo pro použití jako mulč na záhony. Ten se rozloží po oblastech holé půdy, aby potlačil plevel a zadržoval vlhkost v zemi. „Když se materiál rozkládá, může také vracet zpět živiny do půdy. Drcení umožňuje recyklaci bohatých zdrojů organické hmoty a rostlinných hnojiv,“ informovala Miroslava Jirků, pracovnice odboru životního prostředí městského úřadu. Právě s ohledem na vysoký dopad drcení větví na ochranu přírody zapůjčuje radnice obyvatelům drtiče větví zdarma. 


Město Litoměřice pokračuje v optimalizaci nákladů s bioodpadem. Od středy 20. října je možné si v areálu sběrného dvora v Nerudově ulici zapůjčit drtič větví. Ten zvládne nadrtit větve do maximálního průměru 4 centimetrů. Občané tak nemusejí větve stříhat do bigbagu, biopopelnice či vozit na sběrný dvůr.

Mohou si zapůjčit drtič k sobě na pozemek, větve na místě nadrtit a využít štěpku například k mulčování nebo do kompostu. Pro životní prostředí je nejlepší bioodpad zpracovat a využít v místě vzniku.

Drtič promění hromadu prořezů, odřezků živých plotů a jiného zahradního odpadu, který je příliš tvrdý na kompostování, do úhledné hromádky třísek, jež je ideální pro kompost nebo pro použití jako povrchový mulč. Ten se rozloží po oblastech holé půdy, aby potlačil plevel a zadržoval vlhkost v zemi. „Když se materiál rozkládá, může také vracet zpět živiny do půdy. Drcení umožňuje recyklaci bohatých zdrojů organické hmoty a rostlinných hnojiv,“ informovala Miroslava Jirků, pracovnice odboru životního prostředí městského úřadu.

Podmínkou pro zapůjčení drtiče je trvalý pobyt v Litoměřicích (předložení občanského průkazu). Půjčovné na maximálně osm dní v kuse je zdarma, jen je třeba složit vratnou zálohu 1000 Kč. Sedm drtičů bylo pořízeno s finanční podporou společnosti Mondi, a.s. z Environmentální výzvy na projekt města Litoměřice „Bioodpad není odpad, ale cenná surovina“.

 

Redakčně upraveno

Zdroj: město Litoměřice

Zdroj foto: Pixabay

 

 

Více informací najdete v rubrikách:



    Reklama