Ústecké
Zelenenoviny.cz

Mariina vyhlídka přístupná

12.4.2021 | CHKO České Švýcarsko

Mariina skála nebo také Mariina vyhlídka je pískovcový skalní vrchol v Národním parku České Švýcarsko. Vyhlídka se nachází v nadmořské výšce 428 metrů severně od Jetřichovic v okrese Děčín. V roce 2018 byla vyhlídka uzavřena z důvodu výměny altánu, nyní byla po celkové rekonstrukci altánu znova otevřena. 


V dobou podmíněné komorní atmosféře byl v pátek, 9. dubna 2021, oficiálně předán nový altán na Mariině vyhlídce veřejnosti k užívání. Symbolického aktu otevření vyhlídkového altánu se zúčastnili autor současného řešení, projektant Václav Jára, starosta obce Jetřichovice Marek Kny a ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda. Současně si při setkání připomenuli nedávné 165. výročí svatby Ferdinanda a Marie Anny Kinských (5. dubna). Kněžna Marie Anna altán obdržela jako svatební dar od svého chotě, knížete Ferdinanda Kinského. Původní altán z roku 1856 se stal předlohou toho současného.

Altány na Mariině vyhlídce během času několikrát měnily svou podobu i účel. Předposlední v řadě pocházel z roku 2006, vznikl jako náhrada po požáru dřívější vrcholové chatky v roce 2005. Vstup do něj byl uzavřen na podzim 2018, po odhalení rozsáhlé hniloby nosných trámů. Vzhledem k nemožnosti snadné opravy poškozených nosných částí Správa Národního parku České Švýcarsko zvolila vytvoření trvanlivější ocelové konstrukce, obložené prvky z modřínového dřeva.

 

Redakčně upraveno

Zdroj: CHKO České Švýcarsko

Zdroj foto: Pixabay

 

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama