Ústecké
Zelenenoviny.cz

Odměna za sběr kaštanů

12.12.2020 | NP České Švýcarsko

Podzimní sběr kaštanů nebo žaludů může pomoci lesním zvířatům přežít zimu. Správa Národního parku České Švýcarsko proto již několik let oslovuje školky a školy v Ústeckém kraji a za nasbírané kaštany nebo žaludy nabízí odměnu - finanční hotovost. Víte, kdo letos nasbíral nejvíc?


 Již několik let Správa Národního parku České Švýcarsko pořádá ve spolupráci se školami z regionu sběr kaštanů nebo žaludů. Děti se tak mohou aktivně zapojit a pomáhat přírodě národního parku.

Nasbírané plody děti nosí do škol a školek, odkud je pak převezou na Správu NP České Švýcarsko do Krásné Lípy nebo Jetřichovic. Za nasbírané kaštany každá škola získává finanční odměnu podle nasbíraného množství. V letošním roce se i přes nesnáze způsobené podzimním uzavřením škol zúčastnilo 7 škola a školek. Celkem děti nasbíraly 4441 kg kaštanů.

Na začátku adventu těsně před Mikulášem jsme tyto školy navštívili a předali jim zaslouženou nadílku ve formě finanční odměny, kterou budou moc využít na aktivity s dětmi ve škole nebo školce.

Hlavním cílem této akce je zmírnit dopady činnosti lesní zvěře, která v zimním období často strádá a pak poškozuje okusem mladé stromky a tím zabraňuje přirozené obnově lesa. Nepřítomnost velkých šelem, které jsou v přírodě přirozenými nepřáteli srnců, jelenů i divokých prasat, umožňuje, že se v daném území vyskytuje mnohem víc zvěře, než je schopné se přes zimní období uživit. Dětmi nasbírané kaštany nebo žaludy lesníci odváží do lesa, aby zvěř nehladověla a tolik pak v lesích neškodila.

Všem dětem i rodičům, paním učitelkám a dalším zapojeným do celé akce tímto moc děkujeme!

Odměněny byly tyto školy a školy:

MŠ Zahrádka – Varnsdorf, ZŠ Staré Křečany, MŠ Rumburk – Komenského, ZŠ Varnsdorf – Náměstí E. Beneše, ZŠ Ludvíkovice, ZŠ Nový Bor – Náměstí Míru, MŠ Kaštánek – Česká Kamenice.

Redakčně upraveno

Zdroj: NP České Švýcarsko

Zdroj foto: Pixabay

 

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama