Ústecké
Zelenenoviny.cz

Pojďme sázet třešnovku

25.10.2021 | město Teplice

S postupnou obnovou třešňového sadu na úpatí Doubravské hory začalo město Teplice v roce 2020 a revitalizace celé plochy o rozloze skoro sedmi hektarů by měla být dokončena v několika etapách do roku 2030. První etapa bude ukončena sázením 50 třešní různých odrůd, které si mohou zasadit sami obyvatelé města, a označit je svou jmenovkou. Na sázení v první listopadové dekádě je třeba se předem nahlásit. 


Budeme sázet budoucnost, přihlaste se a zapojte se i vy. Teplická třešňovka může být o něco víc i vaše

Lidé žijící v prostředí rušných ulic a husté zástavby třeba padesátitisícového města už poměrně často přišli o vlastní zkušenost se zahradničením nebo pěstováním. Teplice teď svým obyvatelům chtějí dát příležitost podílet se na založení ovocného sadu. Záměrem je nabídnout jednotlivcům, spolkům, skupinám, školám, školkám, klubům možnost být u „zrození“ sadu, zasadit si „svůj“ strom, být u jeho ošetření, případně pomoct se zálivkou. A třeba právě potomkům ukázat, co všechno je třeba udělat, aby strom vydal úrodu, nebo u dětí vzbudit pozitivní vztah k přírodě a prostředí kolem nás. Péči o celý sad bude zajišťovat prostřednictvím vybrané firmy město Teplice. Všichni přihlášení si strom můžou označit a v následujících letech sledovat jak se mu daří. Účast na sázení ani označení stromu jmenovkou ale neznamená nárok na sklizeň.

Kdy sázení chystáme?:

Sázení proběhne v první listopadové dekádě

Zájemci (jednotlivci i skupiny) se můžou závazně přihlásit do 22/10/2021 (mailem – nutné na obě adresy: brzobohata@teplice.cz a pillerova@teplice.cz)

Do zprávy je nutné uvést, kdo se sázení účastní – jméno nebo označení skupiny – a počet lidí.

Stromky je možné označit vlastní, kreativně vytvořenou „jmenovkou“ – cedulkou formátu A4 zalaminovanou tak, aby odolala vlivům počasí.

Účastníci se na vlastní sázení musí vybavit patřičným náčiním a ochrannými prostředky (lopaty/lopatky/rukavice…)

 

S postupnou obnovou třešňového sadu na úpatí Doubravské hory začalo Statutární město Teplice v roce 2020 a revitalizace celé plochy o rozloze skoro sedmi hektarů by měla být dokončena v několika etapách do roku 2030.

V první etapě nechalo město v prostoru podél cesty k Hvězdárně do konce ledna 2021 na základě posudku vykácet 18 třešní. Stávající ovocný sad byl totiž založený počátkem 60. let 20. století a většina ovocných dřevin už není v dobré zdravotní kondici. Prostor v blízkosti altánu pak město nechalo i dočistit od náletových dřevin. První etapa by měla být ukončena začátkem listopadu výsadbou 40-50 třešňových stromů různých odrůd.

Sad by měl být odpočinkovým a relaxačním místem pro všechny. Bude i nadále veřejně přístupný a bude záležet na každém z nás, jak bude prosperovat. Když budeme ohleduplní, přispěje ke zlepšení mikroklimatu jednoho místa ve městě. Nebuďme proto ani lhostejní k negativním projevům, které by mohly životnost stromů ohrozit. Ovocný sad není veřejným psím záchodem, stromky nejsou prvky venkovního workoutového hřiště, natož cílem nepřátelských výpadů.

Obnova bude druhou etapou pokračovat v příštím roce, kdy už teď je podle hotového posudku na leden až březen 2022 naplánováno vykácení 20ks dožilých stromů. Místo nich pak bude na podzim roku 2022 vysázeno 20-30 třešní. V průběhu roku 2022 nechá město zhodnotit stav stromů v další části plochy tak, aby se mohlo v dalších letech pokračovat s revitalizací.

PROČ SÁZET SADY

  • Zvyšují pestrost krajiny a pomáhají nám v orientaci.
  • Mňam! Jejich plody jsou jedlé a chutné
  • Jsou medonosnými dřevinami, to znamená, že lákají včely, na jejichž medu si pak můžeme pochutnat.
  • Dávají nám stín a v půdě udrží vláhu, ochlazují okolí.
  • Jejich kořeny zpevňují půdu, a zabraňují tak erozi
  • Jsou historicky spjaty s českou krajinou
  • Jsou domovem drobných živočichů, jako jsou ptáci, včely, brouci, ale i netopýři

 

 

Redakčně upraveno

Zdroj: město Teplice

Zdroj foto: Pixabay

 

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama